Hållbar e-handel

När du handlar hos oss uppstår klimatpåverkan från flera delar av värdekedjan, bland annat transporter, lagerhantering, energianvändning och vår digitala verksamhet.

Vi anser att hållbarhetsarbete måste handla både om att minska utsläpp där det är möjligt och att bidra till lösningar som påskyndar den globala omställningen. Därför arbetar vi med att mäta våra utsläpp, följa upp miljödata från våra transportpartners och investera i certifierade klimat- och hållbarhetsprojekt.

Vi är inte perfekta och vi vet att transporter och e-handel fortfarande medför utsläpp. Vår ambition är att vara transparenta med detta och samtidigt ta ansvar för den påverkan som uppstår.

Transporter till våra kunder

Leveranser av vitvaror och hemelektronik innebär transporter som ger upphov till växthusgasutsläpp. För att få en så korrekt bild som möjligt följer vi upp utsläppsdata från våra transportpartners.

De transportutsläpp vi redovisar baseras på rapporterade koldioxidekvivalentutsläpp (CO2e) från våra speditörer. Koldioxidekvivalenter är ett mått som tar hänsyn till flera växthusgaser och omräknar dem till motsvarande klimatpåverkan från koldioxid.

Utöver vårt arbete med att följa upp och minska utsläppen finansierar vi certifierade klimatprojekt genom GoClimate. Dessa projekt bidrar till utsläppsminskningar och hållbar utveckling i andra delar av världen.

Projekt vi stödjer

Genom våra investeringar bidrar vi till projekt som är verifierade av oberoende tredje part och som syftar till att minska utsläpp eller påskynda omställningen till mer hållbara energilösningar.

Exempel på projekt som finansieras genom våra samarbetspartners är:

  • Effektivare matlagningslösningar som minskar vedförbrukning och utsläpp.
  • Förnybar energiproduktion.
  • Projekt som fångar upp och minskar metanutsläpp från avfallsanläggningar.
  • Initiativ som förbättrar tillgång till ren energi och bidrar till lokal samhällsutveckling.

Läs mer: GoClimates klimatprojekt

Vår webbplats

Även digitala tjänster har en klimatpåverkan. Servrar, datacenter, datatrafik och användarnas enheter förbrukar energi när en webbplats används.

Därför deltar vi i initiativet CO2 Neutral Website, som investerar i certifierade klimatprojekt baserat på beräkningar av webbplatsers uppskattade utsläpp. Organisationen uppger att beräkningsmodellerna granskas av revisionsföretaget BDO och att investeringarna går till Gold Standard-certifierade projekt. Exempel på projekt som stöds är skogsplantering, rent vatten, förnybar energi och energieffektiva lösningar i utvecklingsländer.

Läs mer:

Våra transportpartners

Vi samarbetar med transportföretag som själva bedriver omfattande hållbarhetsarbete.

Bring

Bring arbetar med att minska utsläppen från transporter genom elektrifiering, användning av förnybara drivmedel, effektivare logistik och investeringar i utsläppsfria leveranslösningar. Företaget har uttalade mål för att minska klimatpåverkan från sin verksamhet.

Läs mer:

DHL

DHL har som mål att nå nettonollutsläpp till år 2050 och investerar omfattande resurser i elektrifierade fordonsflottor, förnybara drivmedel och utsläppsreducerade logistiktjänster. DHL uppger att de hade över 45 000 elfordon i upphämtnings- och distributionsverksamhet under 2025 och att de arbetar enligt vetenskapligt baserade klimatmål.

Läs mer: